Birlikte Hedefe Koşalım

Etkili Hedef Belirleme Süreci

Hedef belirleme süreciniz çeşitli hedefler belirleyip bu hedeflere ulaşmayı beklemekse, maalesef büyük olasılıkla başarısız olacaksınız. Etkili hedef belirleme süreci sanılanın aksine kısa bir süreç değildir. Etkili hedef belirlemek bu 3 faktöre dayanır:

  • Ne elde etmek istiyorsun : Ne elde etmek istediğinizi bilmeniz önemli kimi zaman aslında size göre olmayan işleri çeşitli şeylerin etkisi altında kaldığınız için yapmak istiyor olabilirsiniz. Veya bu o anlık geçici bir heveste olabilir. Hedef belirlerken hemen karar almayın sadece biraz düşünün.
  • Hedefine nasıl ulaşacaksın : Hedef belirlerken nasıl bir yol izleyeceğini bilmemek, herhangi bir yere giderken hangi ulaşım aracını kullanacağını bilmeden gitmeye benzer.
  • Neden istiyorsun : Kimi zaman hedeflerinize ulaşırken yoğun bir tempoya girmeniz gerekecek. Eğer emeklerinizin boşa gitmemesini istiyorsanız ne istediğinizi bilin.

Hedef belirlerken basitçe “Ben İstiyorum” diyemezsiniz. Etkili hedef belirleme süreci kimi zaman biraz sancılı bir süreç olsa da emin olun hedefinize ulaştığınızda en çok siz mutlu olacaksınız.

Everest’e tırmanışının ardından aşağı doğru yürüyen Sör Edmund Hillary’e yaklaşıp “Oraya nasıl çıktınız?” diye sorduğunuzu düşünün. Sizce “Bilmem. Sadece yürüyüş yapmak için dışarı çıktım ve işte buradayım.” şeklinde mi cevap verecektir?

Hiçbir şey sadece kendiliğinden gerçekleşmez. Eğer bir şeyin gerçekleşmesini istiyorsanız bir hedefiniz olması, bir plan belirlemeniz, onun için çalışmanız ve iyi şeylerin olmasını umut etmeniz gerekir. 

Lou Holtz


WhatsApp
Hemen Ara